Akce Kulový blesk v MNAT: HOTOVO!

V pátek 7. června 2024 úderem osmnácté hodiny byla v rámci muzejní noci po týdenní výluce znovu pro veřejnost otevřena naše obměněná expozice. Po téměř dvou a půl letech provozu bylo při akci interně nazvané „Kulový blesk“ vyměněno, resp. doplněno, celkem šest nových exponátů, kterými jistě uděláme fanouškům značky Tatra radost. 

Akce kulový blesk v MNAT: Oranžové tatrovky 148

Na začátku června dojde v prostorách naší expozice k větším změnám od otevření muzea. Od 3. do 7. června 2024 bude proto Muzeum nákladních automobilů Tatra zavřeno. Některé zapůjčené vozy se vracejí majitelům, aby se na jejich místa představili noví čtyřkolí krasavci. A tak se naše muzeum rozloučí mimo jiné se dvěma ikonickými tatrovkami. Domů pojedou jednostranný sklápěč Tatra 148 S1 6x6 a domíchávač betonu Tatra 148 AM-368 6x6.  Kam že se budou vracet?

Preventivní programy BESIP pro děti i dospělé

Duben bývá již tradičně označován jako měsíc bezpečnosti. V Muzeu nákladních automobilů Tatra již třetím rokem připravujeme ve spolupráci s organizací BESIP zábavné a zároveň naučné preventivní programy pro žáky základních škol. BESIP je samostatné oddělení Ministerstva dopravy České republiky a hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu. V letošním roce se programů v kinosále muzea zúčastnilo na 200 dětí prvního stupně kopřivnických základních škol.

Akce kulový blesk v MNAT: Horský autobus T 500 HB

Expozice muzea je převážně tvořena exponáty, které jsou majetkem podniku Tatra Trucks. Jádro tvoří tzv. Hlachova sbírka odkoupená Tatrou od sběratele Jiřího Hlacha. Některé kousky z této sbírky bylo nutno před vystavením renovovat. Místo nich může návštěvník obdivovat vozy zapůjčené od soukromých vlastníků. Začátkem června bude muzeum pro veřejnost uzavřené, aby se zde mimo jiné i tyto nově zrenovované tatrovky přestěhovaly. Jednou z nich je i horský autobus T 500 HB. Jaký je životní příběh autobusu, který nám byl vypůjčen z brněnského Technického muzea a zdobí naše muzeum více než dva roky?

Exkurze slévárnou - pokračování

Naším milým průvodcem původní slévárnou se stal pan Vladislav Rýdel, který celý svůj profesní život strávil v tatrovácké slévárně. V předchozím díle jsme se seznámili s přípravnou fází, která předchází samotnému odlévání výrobků. Pojďme tedy roztavit ocelolitinu a šedou litinu...

Velikonoční provozní doba

Přinášíme přehled otevírací doby objektů muzea osobních a muzea nákladních automobilů Tatra. Vzhledem k tomu, že od 1. dubna 2024 přejde provozování objektu muzea osobáků na Muzeum Novojičínska, bude expozice uzavřena v době 26.–28. března 2024 a zároveň od 1.–3. dubna 2024. Omlouváme se za tyto aktuální komplikace a věříme, že změna - sjednocení provozovatele objektů - v budoucnu přinese pro návštěvníky hlavně pozitiva.

Hodnocení činnosti Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici 2023

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice, pobočka Muzea Novojičínska, se nadále těší velkému zájmu návštěvníků (necelých 102 tisíc evidovaných návštěvníků v roce 2023), a to jak z řad laické a odborné veřejnosti, tak z řad organizátorů zajímavých akcí. V průběhu roku 2023 se uskutečnilo několik větších akcí pro širokou veřejnost, edukační programy pro školy i doprovodné kulturní a vzdělávací programy.

Exkurze slévárnou

Přijměte pozvání na tak trochu netradiční procházku naším muzeem. Vrátíme se časem o více než půl století. Do dob, kdy tato budova se svým okolím vypadala jinak, kdy tady nestál depozitář Slovenské strely a celý prostor patřil národnímu podniku Tatra. Kdy ještě byly zimy mrazivější a lidé k sobě měli blíž. Roli průvodce na sebe milerád převzal pan Vladislav Rýdel, který v tatrovácké slévárně prožil celý svůj profesní život.

Jan Šustala – „Šustalovic černá ovce“

Dnes 10. února uběhne 170 let od narození Jana Šustaly (Johann Schustala), podnikatele a syna Ignáce Šustaly – zakladatele podniku Schustala & Comp. Osud Jana Šustaly je pozoruhodný v tom, že nepatřil v profesním ani osobním životě k těm úspěšným.

Hanuš Ringhoffer

Dnes 3. ledna 2024 uběhlo 139 let od narození generálního ředitele Závodů Ringhoffer-Tatra, a. s., podnikatele, průmyslníka a velkostatkáře, Hanuše Ringhoffera. A kdo tedy byl Hanuš Ringhoffer?