TATRA OČIMA ANTONÍNA VURSTA – 2. díl: Nejen o Tatře 815

V roce 2023 slaví značka Tatra hned několik narozenin. Je tomu 110 let, kdy byla uvedena do provozu výroba ve slévárně (nynější budova MNAT). 100 let slaví „Tatrovácká koncepce“. A před 40 lety začala sériová výroba zatím nejdéle vyráběného typu tatrovky  T 815. Tatrovácký pamětník Antonín Vurst stál u zrodu vývoje osmsetpatnáctky. Rád a vášnivě o Tatře 815 a nejen o nich vypráví…

Výstava o fenoménu Tatra

V našem muzeu je k vidění výstava „Fenomén Tatra“, po nedávno ukončené výstavě studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí další přehlídka studentských prací, inspirovaných naší expozicí a workshopy v ní uskutečněnými. Studenti ateliéru Grafického designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vytvořili pod vedením svých pedagogů plakáty inspirované značkou Tatra. Více se dozvíte v příspěvku vedoucího ateliéru Grafického designu, pana docenta Mgr. A. Pavla Nogy, ArtD.

100 let od představení tatrovácké koncepce veřejnosti

Před sto lety v sobotu 28. dubna 1923 byla v 11.00 hodin prezidentem Masarykem zahájena 15. mezinárodní výstava automobilů v Praze. Trvala až do 6. května téhož roku a bylo zde poprvé prezentováno vozidlo s centrální nosnou rourou a zavěšenými poloosami – malé lidové vozidlo Tatra 11.  Pojďme se podívat na to, jakou budoucnost tomuto vozu předvídal autor článku, který v časopise Auto z května toho roku hodnotil výstavu jako celek. 

TATRA OČIMA ANTONÍNA VURSTA - 1. díl

TATRA DŘÍVE A DNES OČIMA ANTONÍNA VURSTA, TATROVÁCKÉHO KONSTRUKTÉRA A PAMĚTNÍKA Není návštěvník muzea jako návštěvník. Jednu z nejpočetnějších skupin obdivovatelů našich tatrovek zastupují muži, pánové a fandové značky Tatra. Ti, kteří moc rádi vzpomínají, jak s tou či onou tatrovkou jezdili kdysi v práci, na vojně, ba i jako malí na klíně svého táty či dědy. A samozřejmě samotní tatrováci, kteří se rádi a pyšně hlásí k tomu, že přiložili ruku k dílu při výrobě krásných automobilů. Jedním takovým pravidelným a milým tatrováckým fanouškem je i pan Antonín Vurst. Bývalý konstruktér nákladních automobilů, srdcem ale stále tatrovák. Tento měsíc oslaví své životní jubileum.

Preventivní program BESIPu v muzeu

Dvě dubnová pondělí byla v Muzeu nákladních automobilů Tatra věnována dětem a jejich bezpečnosti v dopravě. V rámci „dubna měsíce bezpečnosti“ proběhl v prostorách muzea preventivní program ve spolupráci se společností BESIP a byl určený těm nejmenším školákům.

Bezpečnostní pásy v tatrovkách

Tatra nezná bratra. Nezdolná. Nesmrtelná. Takové jsou tatrovky. Jsou jako stvořené do extrémních terénů. Levou zadní zvládnou kopečky i příkré klesání, přebrodí řeku. O jízdních vlastnostech toho bylo napsáno již hodně. Pojďme na tatrovky nahlédnout tentokrát z jiného úhlu. Kdy se do vozů značky Tatra začínají instalovat bezpečnostní pásy? 

Dakar mobilem v muzeu

Fanoušci Dakaru se sešli v Muzeu nákladních automobilů Tatra v podvečer ve středu 22. března.  Talkshow Míly Janáčka „Dakar mobilem bez cenzury“ nabídla velmi zajímavé hosty, a to Tomáše Tomečka, Martina Straku a Romana Krejčího.

Expedice Tatra kolem světa

V úterý 17. března 1987 opustilo brány kombinátu Tatra speciální expediční vozidlo T 815 GTC se státní poznávací značkou NJA 11–68, aby po krátkém rozloučení s vedením kombinátu a zástupci města Kopřivnice vyjelo směrem k hlavnímu městu Praha. Následující den, tedy ve středu 18. března 1987, oficiálně v 16.00 odstartovalo ze Staroměstského náměstí na cestu, která trvala více než tři roky a vedla všemi kontinenty světa, s výjimkou Antarktidy. Přítomnost stovek motoristických nadšenců v Kopřivnici i v Praze udělala ze startu expedice nepřekonatelný zážitek, který z jejich vzpomínek nevymizel ani po dlouhých letech.

Nahlédněte v muzeu do tajů lepší paměti

Muzeum nákladních automobilů Tatra vás provede historií produkce nákladních vozů. Co je možná více překvapující, dokážeme vás i provést lidskou myslí a potrénovat vaši paměť. Konkrétně Lucie Kazlepková, edukátorka MNAT a zároveň také certifikovaný trenér paměti. Přijďte si vyzkoušet svou paměť 14. března na přednášce “Muzejní hrátky s pamětí”.

Duch Karla Lopraise stále žije v Muzeu nákladních automobilů Tatra

30. prosince 2022 to byl právě rok, co tenhle svět opustila dakarská legenda – pan Karel Loprais. Poslední rozloučení s šestinásobným vítězem nejtěžšího motoristického závodu na světě následně proběhlo 22. ledna tak, aby se se svým strýcem mohl rozloučit i jeho synovec Aleš Loprais. Smutnou zprávu o skonu svého strýce se dozvěděl těsně před svým startem na Rallye Dakar. Monsieur Dakar však stále žije. Alespoň jeho duch. V Muzeu nákladních automobilů Tatra, které si zamiloval.

100 let koncepce Tatra

Automobily Tatra jsou dnes ve světě nákladních automobilů pojmem díky vlastnostem, které umožňují vozidlům plnit své úkoly nejen na silnici, ale především v terénu. To umožňuje konstrukce podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, dnes označována jako Tatrovácká koncepce. Poprvé byla použita v roce 1923 u osobního automobilu Tatra 11, který spolu s koncepcí slaví 100 let.

Johann (Hans) Ledwinka

„Prokázal se jako svědomitý a obratný konstruktér s vlastními nápady, snadným a jasným porozuměním a zvláštní schopností přizpůsobit se novým úkolům a konstrukčním metodám, které byly v té době neobvyklé. Tyto vlastnosti ve spojení s velkou pílí mu umožnily získat hluboké odborné znalosti.“  Těmito slovy ohodnotil profesor Richard Knoller v roce 1917 Hanse Ledwinku, jehož výročí 145 let od narození si dnes připomínáme.

INSPIRACE MUZEEM

Budova našeho muzea s jeho expozicí a ojedinělými exponáty je inspirativní pro mnohé umělce – ať už se jedná o amatérské i profesionální fotografy, výtvarníky, designéry nebo architekty. Mezi časté návštěvníky patří žáci a studenti výtvarných oborů uměleckých škol.

VÁNOČNÍ PROVOZNÍ DOBA

Muzeum nákladních automobilů Tatra bude týden před Vánoci uzavřeno pro běžnou návštěvu, pouze od úterý do čtvrtku bude muzeum otevřeno v 17.00 hodin pro komentované prohlídky s kurátory muzea, resp. ve čtvrtek v 16.00 hodin pro komentovanou prohlídku pro rodiny s dětmi s edukátorkou Lucii Kazlepkovou.