100 let koncepce Tatra

Automobily Tatra jsou dnes ve světě nákladních automobilů pojmem díky vlastnostem, které umožňují vozidlům plnit své úkoly nejen na silnici, ale především v terénu. To umožňuje konstrukce podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, dnes označována jako Tatrovácká koncepce. Poprvé byla použita v roce 1923 u osobního automobilu Tatra 11, který spolu s koncepcí slaví 100 let.

Závodní Tatry 11, připravené na závod Targa Florio, foceno 1924

Od začátku dvacátých let pracoval konstruktér Hans Ledwinka se svým týmem na malém lidovém automobilu, který měl být dostupný širší veřejnosti. Mělo se jednat o levný, provozně nenáročný, a hlavně odolný automobil v mnoha karosériových provedeních, použitelný v osobní dopravě. Provozní odolnost mu měla zaručit novinka, tzv. páteřový rám, doplněný nezávislými polonápravami. Překvapivé bylo i použití dvouválcového, vzduchem chlazeného motoru typu boxer o objemu 1056 ccm a výkonu 8,8 kW. V době, kdy byl chladič poměrně problematická, ale nepostradatelná součást motoru, byl motor chlazený vzduchem něco zcela odlišného a nedůvěryhodného. Přesto hned první zkoušky prokázaly, že je tento typ motoru schopný sám sebe uchladit, a to i ve velmi těžkém provozním režimu. Ani ve výkonu nebyl problém. Jednoduchý, snadno opravitelný a udržovatelný motor poskytnul dostatek výkonu i pro kopcovitější krajinu. Díky páteřovému rámu zvanému také centrální nosná roura a výkyvným polonápravám bylo zamezeno kroucení karoserie, což byl v dobách, kdy byly karoserie stavěny v kombinaci dřeva a plechu, závažný problém. Veškerý zkrut zachytila právě roura, tím se snížilo namáhání karoserie a prodloužila její životnost. Zároveň dala vozidlům s touto kombinací podvozku a pohonu výbornou schopnost průjezdu složitějším terénem.

Přes určité pochybnosti a kritiku motoristické veřejnosti zůstala Tatra 11 ve výrobním programu a její schopnosti objevovali první zákazníci. Paleta provozních verzí byla široká a do prodejen byla dodávána jako limuzína, sportovní kabriolet, otevřená nebo landaulet, vyrobeno bylo i několik speciálních typů jako valník nebo dodávkový vůz pro rozvoz pečiva.

Dle tradice došlo i na sportovní klání. V případě Tatry 11 se továrna rozhodla soutěžit s těmi nejlepšími.  Závodní automobil byl postaven tak, aby mohl absolvovat jeden z nejtěžších závodů té doby vůbec, Targu Florio na Sicílii. Přestože se jednalo o extrémně těžký závod zahrnující mnoho stoupání, klesání či různé povrchy silnice představující velké riziko a nebezpečí, byl tento závod v roce 1925 pro Tatru triumfálním úspěchem. Dvě malé Tatrovky obsadily první dvě místa a porazily i slavné značky jako Salmson a Amilcar. Tatrovky jely závod nonstop. Jezdci nemuseli během jízdy doplňovat chladicí kapalinu ani benzín, a tak šetřili drahocenné vteřiny. Posměšky a pohrdání se změnily v uznání a obdiv. Svět začal brát výrobky z Kopřivnice vážně.

Tak se Tatra 11 postupně dostávala do povědomí veřejnosti, pro kterou byl tento vůz určen. Ty, kteří stále pochybovali o životaschopnosti koncepce s centrální rourou, přiměl k zamyšlení další velký úspěch tohoto automobilu. V roce 1925 se Tatra 11 s Josefem Veřmiřovským za volantem zúčastnila jízdy spolehlivosti nazvané „Velká ruská jízda“. Tentokrát se nejednalo o žádný závodní speciál, ale o automobil T 11s otevřenou karoserií ze sériové výroby.

Malá, sériová Tatra získala 1. cenu za ekonomičnost jízdy a 2. cenu za pevnost a vytrvalost. Trasa vedla z Petrohradu přes Moskvu do Tiflis (gruzínské hlavní město Tbilisi) a poté zpět do Moskvy. Celkem měřila 5 300 km. Ze 78 startujících vozů 7 nedojelo, pro nedodržení podmínek bylo 29 vozů vyloučeno. Celkem nedokončilo 36 vozů. Pro automobilku to byl opět velký úspěch. V roce 1924 byl na bázi Tatry 11 vyvinut malý nákladní automobil Tatra 13, který se od osobní verze lišil rozměrem, zesílenou zadní nápravou a většími zadními koly. Přední kola tedy byla nebrzděná a bubny zadních kol měly dva páry čelistí. Motor byl shodný s T11, a to i výkonem. V roce 1926 byla uvedena do výroby Tatra 12 s brzdami na všechna kola a přes kritiku odborné veřejnosti se tento prvek zavedl i do všech dalších automobilů, dodatečně i do „třináctky“. Tatra 13 byla dodávána především jako malý nákladní automobil, dodávkový vůz vhodný pro živnostníky, ale vyrobilo se i několik autobusů. Speciál pohřebního vozu byl vyroben pro ostravské krematorium. Jedná se tedy historicky o první typ nákladního automobilu na podvozku s centrální nosnou rourou.

Koncepce, přezdívaná jako „tatrovácká“, je již 100 let stěžejním prvkem podvozků automobilů z Kopřivnice. Zdaleka už nejde jen o rouru s hřídelí, ale spolu s motorem a nápravami tvoří vysoce sofistikovaný celek, který je možno vyrobit a připravit pro konkrétní účel provozu.

 

Radim Zátopek – kurátor Muzea nákladních automobilů Tatra


Fotoalbum

Tatra 11
Motor Tatry 11
Podvozek Tatry 11
Závodní speciály, připravené na závod Targa Florio, foceno 1924
Tatra 13, autobus
Tatra 13, valník
Tatra 13, speciál pro ostravské krematorium
Tatra 13, sanitka