Duch Karla Lopraise stále žije v Muzeu nákladních automobilů Tatra

30. prosince 2022 to byl právě rok, co tenhle svět opustila dakarská legenda – pan Karel Loprais. Poslední rozloučení s šestinásobným vítězem nejtěžšího motoristického závodu na světě následně proběhlo 22. ledna tak, aby se se svým strýcem mohl rozloučit i jeho synovec Aleš Loprais. Smutnou zprávu o skonu svého strýce se dozvěděl těsně před svým startem na Rallye Dakar. Monsieur Dakar však stále žije. Alespoň jeho duch. V Muzeu nákladních automobilů Tatra, které si zamiloval.

Karel Loprais

Narozeninový dárek pro Karla Lopraise

Tak jako je pan Loprais úzce spjat se značkou Tatra, stal se nedílnou součástí našeho muzea. Jsou to již druhé narozeniny, které bohužel 4. března se svými blízkými neoslaví. Ke svým 72. a zároveň posledním narozeninám si ale stihl nadělit dárek krásný a jeho jménu příhodný. Návštěvu budovy bývalé slévárny, kde vznikalo Muzeum nákladních automobilů Tatra. Budovu, kam se až za necelý měsíc začaly navážet jeho oblíbené tatrovky. Ano, při jeho první návštěvě muzea na konci března se podlaha ještě leskla novotou a vy mohli od vchodu ještě dohlédnout až na protější stěnu. Vedoucí MNAT Lukáš Filip pana Lopraise provedl všemi prostory, ukázal přesná místa, kde budou stát nejen jeho dakarky.

 

Monsieur Dakar

A to ještě Monsier Dakar netušil, co ho čeká za pár dní. Na pozvání se zúčastnil 7. dubna 2021 na přesun sportovních a expedičních vozů z Technického muzea do MNAT. Až na místě vznikla spontánní myšlenka… Panu Lopraisovi bylo nabídnuto, aby si “svou” první vítěznou dakarku odvezl do nového muzea osobně. Byl to emočně neuvěřitelný zážitek nejen pro řidiče a spolujezdce, ale i pro přihlížející. Karel Loprais se totiž posadil za volant po třiceti letech spolu se svými úplně prvními spolujezdci a zároveň kamarády – s Jaroslavem Krpcem a Radomírem Stachurou.

 

(Video: G. Daniszová)

Otázky, které mu již nikdo nepoloží

Od té doby stihl pan Loprais navštívit muzeum nesčetněkrát. Při každé příležitosti rád prohodil pár slov s každým zaměstnancem, rád zodpověděl všetečné otázky. Na konci srpna se v MNAT zúčastnil přímého přenosu pořadu Dobré ráno s ČT2. V den otevření muzea krom toho, že pan Loprais přestřihl pásku, uvítal první návštěvníky rovněž na své výstavě pod názvem „Proč? Protože Karel Loprais“, kterou uvedl autogramiádou.

A i když za svůj život dostal Karel Loprais tisíce a tisíce otázek, až poté, co bohužel na konci roku 2021 skonal, jsme zjistili, že jsou stále nezodpovězené otázky. Otázky, detaily, zážitky, na které se ho nikdo již nikdy nebude mít možnost zeptat.

Tak tedy, pane Karle Lopraisi, prosím shlížejte na nás a bedlivě střežte naše muzeum a všechny tatrovky.

VIDEO ZE VZPOMÍNKOVÉ AKCE KAREL LOPRAIS: CO O NĚM (NE)VÍTE

 

Více o Karlu Lopraisovi

Autor textu: Kateřina Mokryšová


Fotoalbum

První prohlídka haly budoucího muzea s vedoucím Lukášem Filipem
Hala připravená na návoz vozidel
Návoz exponátů 7. 4. 2021
Návoz exponátů 7. 4. 2021
Karel Loprais před natáčením Dobrého rána České televize (31. 8. 2021)
Slavnostní otevírání Muzea nákladních automobilů Tatra - Karel Loprais, Zdeněk Orlita, Jiří Hlach ml.
Autogramiáda po otevření muzea v rámci výstava „Proč? Protože Karel Loprais“
Muzejní odrážedlo podepsané při otevření mueza