Nahlédněte v muzeu do tajů lepší paměti

Muzeum nákladních automobilů Tatra vás provede historií produkce nákladních vozů. Co je možná více překvapující, dokážeme vás i provést lidskou myslí a potrénovat vaši paměť. Konkrétně Lucie Kazlepková, edukátorka MNAT a zároveň také certifikovaný trenér paměti. Přijďte si vyzkoušet svou paměť 14. března na přednášce “Muzejní hrátky s pamětí”.

Nahlédněte v muzeu do tajů lepší paměti

Techniky a strategie pro lepší paměť

Přijdete do pokoje, rozhlížíte se a přemýšlíte, pro co jste přišli? Stojíte u bankomatu a nemůžete si vzpomenout na svůj PIN? Uvazujete si uzel na kapesníku, abyste na něco nezapomněli? Lektorka a průvodkyně přednáškou Muzejní hrátky s pamětí, kterou si pro své hosty připravila v rámci “Národního týdne trénování paměti” na 14. března 2023, vám prozradí, proč tomu tak je. Uklidní, že v tom nejste sami, že tyto situace znají stejně dobře dříve narození tak jako čtyřicátníci, ale i ti teprve na prahu dospělosti. Poradí, jak si vylepšit paměť a tím si udržet zdravou mysl. Prozradí, čím si svou paměť zlepšit, jak ji procvičovat, seznámí se základními mnemotechnikami. To vše v prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra na přednášce, která je pro každého zájemce zdarma.

A jak Lucie Kazlepková zdůrazňuje, “akce vždy probíhá v příjemné atmosféře, proto se také jmenuje “Muzejní hrátky s pamětí”. Není třeba mít obavy z nějakého zkoušení, složitých úkolů a dotěrných otázek. Paměti totiž mimo jiné svědčí dobrá nálada a humor.”

Od knih k tatrovkám

Každý čtenář, malý i velký, mladý i ten dříve narozený, který kdy navštívil kopřivnickou knihovnu, se někdy setkal s paní Lucií Kazlepkovou. V prostorách mezi regály s knihami se pohybovala přes 16 let. Od prvních dnů v knihovně mimo jiné pracovala na projektu Akademie třetího věku. Díky její píli se rozrostl počet přednášek i účastníků za ta léta několikanásobně.

Záhy dostala možnost účasti na semináři České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Mezi seniory se totiž objevil vysoký zájem o trénování paměti a paní Kazlepková se naopak setkala s nedostatkem lektorů v této oblasti. V roce 2006 se stala certifikovanou lektorkou trénování paměti a aktivní členkou společnosti.

Celý svůj život prožívá v Kopřivnici, mezi tatrováky, není proto divu, že svůj vztah ke kopřivnickým tradicím a zároveň ke své profesi v roce 2021 završila přestupem do nově vytvořeného Muzea nákladních automobilů Tatra a to jako edukátorka. Pokračuje tak v práci, ve které vidí smysl, která ji baví a naplňuje. Nabízí vzdělávání všech věkových kategorií návštěvníků Muzea nákladních automobilů, od těch nejmenších ve školkách až po seniory. Její edukační programy jsou směřovány nejen na naše muzeum. Nabízí také pomocnou ruku třeba žákům základních a středních škol pod názvem “Jak se dobře učit”.

Vždyť již Marcus Tullius Cicero - římský řečník, filozof a spisovatel - hlásal, že “paměť slábne, pokud ji necvičíš.”

Kateřina Mokryšová